Conference Programme

Wednesday 10 July

Registration – 12:00-14:00

***

Session I – Wednesday 14:00-15:30

Panel 1

Charles Donahue (Harvard), ‘The 'Discovery' of Public Law in Fourteenth-Century England: Herewith of the Deposition of Kings and Salt-Fish at Blakeney’

David Ibbetson (Clare College, Cambridge), ‘The Medieval Action of Covenant: The Comparative Dimension?’

Jason Taliadoros (Deakin Law School), ‘Magna Carta and Pluralism as Comparative Legal History in the Thirteenth Century’

Chair: Janet Loengard (Moravian College)

Panel 2

Raymond Cocks (Keele), ‘Intellect and Colonial Law Reform: British India in the 1860s’

Joshua Getzler (St. Hugh’s College, Oxford), ‘Pre-emption, Native Title, and Crown Fiduciary Duties’

David Williams (Auckland), ‘Radical Title of the Crown and Native Title: North America 1763, New South Wales 1788 and New Zealand 1840

Chair: Michael Lobban (LSE)

Panel 3

Kevin Costello (University College Dublin), ‘The Doctrine of Employment at Will in England and the United States, 1750-1870’

Thomas Gallanis (Iowa), ‘Commercial Trusts in Legal Thought: A Puzzle in Comparative Legal History’

Fleur Stolker (New College, Oxford), ‘Bankruptcy in Early Modern England: Comparing Common Law and Equity’

Chair: Sara Menzinger (Roma Tre)

Panel 4

Carsten Fischer (Cologne), ‘Through a Glass Darkly: Early German Literary Perceptions of English Common Law in the Eighteenth Century’

Laura Ford (Bard College), ‘Formal Rationality in Law: Max Weber’s Comparative Learning Process, With Special Attention to “The England Problem”’

Clara Günzl (Münster), ‘Germany’s Case-Law Revolution’

Chair: Frank Müller (St Andrews)

Coffee & Tea – 15:30-16:00

Plenary I – 16:00-17:30

Caroline Humfress (St Andrews), ‘Some Comparative Legal History: Lazarus and the Lawyers’

Chair: John Hudson (St Andrews)

Wine Reception & Light Buffet – 17:30-18:30

Thursday 11 July

Plenary II - 9:00-10:30

Alice Taylor (KCL), ‘What’s does Scotland’s earliest legal tractate actually say (and what does it mean)?’

Chair: William Eves (St Andrews)

Coffee & Tea – 10:30-11:00

Session II – 11:00-12:30

Panel 1

Cordelia Beattie (Edinburgh), ‘Married Women’s Will-making in Late Medieval Ireland: A Comparative Approach’

Timothy Haskett (Victoria, CA), ‘Comparative Approaches by Petitioners in Testamentary Cases in the Late-Medieval Court of Chancery’

David Waddilove (Harvard), ‘Chancery Business Levels’

Chair: Margaret McGlynn (Western Ontario)

Panel 2

Paul Cavill (Pembroke College, Cambridge), ‘Lyndwood’s Provinciale, 1434–1534’

Ulrike Müssig (Passau), ‘Integration by Jurisdiction in Early Modern Europe with Special Regard to Religious Clashes’

Ted Powell (Cambridge), ‘The Origins and Development of the Body Corporate in Late Medieval England’

Chair: Susanne Brand (AALT)

Panel 3

Justine Collins (Max Planck), ‘An Examination of British Societal Laws as the Origins of the Comprehensive Slave Laws of the British West Indies’

Amanda Nettlebeck (Adelaide), ‘Legal Circulations of Protection Around the British Empire’

Richard Ross (Illinois), ‘The Rule of Law in British America: Thinking with Indians while Comparing to Spaniards’

Chair: Catharine MacMillan (KCL)

Panel 4

Kjell Modéer (Lund), ‘Law émigré Max Rheinstein (1899–1977): Comparatist in Different Contexts: Pre-WWII Germany and Post-WWII USA’

Annamaria Monti (Bocconi), ‘Leone Levi (1821–1888) and the History of Comparative Commercial Law’

Augstín Parise (Maastricht), ‘Continental Legal History Series (1912-1928): Paving the Path for a Transatlantic Approach to Comparative Legal History’

Chair: Emanuele Conte (Roma Tre)

Lunch – 12:30-14:00

Session III – 14:00-15:30

Panel 1

Bruce Brasington (West Texas A&M), ‘Uncommon Law: Medieval and Early Modern Commentaries on Dig. 50.17.64’

Danica Summerlin (Sheffield), ‘Law and the Anti-Popes in the Twelfth Century’

Andreas Thier (Zurich), ‘Ex collatione...apparebit tibi lux quaedam mirabilis – Changing Legal Notions of Space and Time in European Differentiae Literature between the Thirteenth and Eighteenth Centuries’

Chair: Richard Helmholz (Chicago)

Panel 2

Andrew Bell (Graz) and Joanna McCunn (Bristol), ‘Known Unknowns: Dealing with Doubt in the European Legal Tradition’

DeLloyd Guth (Manitoba), ‘Geoffrey Elton’s Practice For Isolated Versus Comparative Legal History’

Willem van Boom (Leiden), ‘Insuring vs Investing in Litigation – A Comparative Legal History of Litigation Insurance and Litigation Investment’

Chair: Jacqueline Rose (St Andrews)

Panel 3

Lyndsay Campbell (Calgary), ‘Privilege and Punishment: Stockdale v. Hansard at Home and Abroad’

Shaunnagh Dorsett (University of Technology Sydney), ‘Legal Transplants and Local Exigency: Civil Procedural Reform in the 1850s in the British Empire’

Ciara Kennefick (Queen’s College, Oxford), ‘‘Continuous and Apparent’ Problems with Easements: Revisiting a Famous Legal Transplant’

Chair: Mandy Tibbey (8 Wentworth Chambers)

Panel 4

Caroline Derry (Open University), ‘Woods and Pirie v Cumming Gordon: Comparing Law and Anatomy in the Scottish and English Courts’

Chathuni Jayathilaka (Bristol), ‘Frustration of Contract in Scots Law’

Adelyn Wilson (Aberdeen), ‘Comparing and Compiling: The Method of Morison’s Dictionary’

Chair: Mark Godfrey (Glasgow)

Coffee & Tea – 15:30-16:00

Session IV – 16:00-17:30

Panel 1

Riona Doolan (University College Cork), ‘Arson and the Death Penalty in Early Irish Legal Material’

Ingrid Ivarsen (St Andrews), ‘Translating Laws from Latin into English in Anglo-Saxon England’

Michael Stuckey (Victoria, AU), ‘Early Manuscripts of John Mitchell Kemble, Held by the Library of Congress: Collections for the Early Law of England’

Chair: Alex Woolf (St Andrews)

Panel 2

Andrew Cecchinato (St Andrews), ‘The Nature of Custom: Legal Science and Comparative Legal History in Blackstone’s Commentaries’

Wilfrid Prest (Adelaide), ‘English Assizes after the Glorious Revolution: ‘a lamb in wolf’s clothing’’

Julia Rudolph (North Carolina State), ‘William Blackstone’s Mortgage’

Chair: Felicity Loughlin (St Andrews)

Panel 3

Christopher Curtis (Georgia Southern), ‘The Question of Advowsons in British Colonial Churches: Case Histories from Virginia, New South Wales, and Cape Town’

James Pfander (Northwestern), ‘Scotland and the Judicial Institutions of the United States’

Valerie Wallace (Victoria University of Wellington), ‘Scots Law in British Colonies: The Influence of Scottish Criminal Procedure in the Settler Societies of Nineteenth-century Australia and New Zealand’

Chair: John Cairns (Edinburgh)

Panel 4

Jill Hunter (New South Wales) and Andrew Choo (City Law School), ‘Gender Discrimination and Juries in the Twentieth Century: Judging Women Judging Men’

Kevin Crosby (Newcastle), ‘Jury Trial and Jury Service after 1919’

Amanda Tyler (UC Berkeley), ‘Courts and the Executive in Wartime: A Comparative Study of the American and British Approaches to the Internment of Citizens during World War II and their Lessons for Today’

Chair: Chloë Kennedy (Edinburgh)

Wine Reception – 17:30-18:30

Friday 12 July

Session V ­– 9:00-10:30

Panel 1

Sara Butler (Ohio State), ‘Women Behaving Badly: Women’s Malicious Appeals, Settlement, and Extortion in Thirteenth-century England’

Elizabeth Papp Kamali (Harvard), ‘Tales of the Living Dead: Dealing with Doubt in Medieval English Criminal and Civil Law’

Gwen Seabourne (Bristol), ‘Hanging and Hiding the Facts: Agnes Glover v Walter Devereux, William Herbert and Others (1457)’

Chair: Wendy Turner (Augusta)

Panel 2

Laura Flannigan (Newnham College, Cambridge), ‘The Court of Requests and Jurisdictional Boundaries in early Tudor England’

Neil Jones (Magdalene College, Cambridge), ‘Common Injunctions: from Ellesmere to Bacon’

Peter Turner (St Catharine’s College, Cambridge), ‘What Became Of Henry VIII’s Statute Of Equity?’

Chair: Krista Kesselring (Dalhousie)

Panel 3

Donal Coffey (Max Planck), ‘Provincialism and Federalism in Commonwealth Constitutional Thought’

Tanya Josev (Melbourne), ‘The Curious Case of Australia’s “Declaration of Judicial Independence” from English Common Law: Dixon, the Privy Council and Cultural Britishness’

David Schorr (Tel Aviv), ‘The Uncommon Law: How the Privy Council Dealt with “Foreign” Law in Colonial Appeals’

Chair: Chantal Stebbings (Exeter)

Panel 4

Assaf Likhovski (Tel Aviv), ‘John Austin in Calcutta: British-Imperial Jurisprudence Textbooks’

Philip Schofield (UCL), ‘Jeremy Bentham and the Language of Universal Jurisprudence’

Ting Xu (Sheffield), ‘Harold Laski and His Chinese Disciples: Using Biographical Methods to Study the Evolution of Rights in Republican China (1911-1949)’

Chair: Richard Whatmore (St Andrews)

Coffee & Tea – 10:30-11:00

Plenary III – 11:00-12:30

Rebecca Probert (Exeter), ‘What Makes a Marriage? Religion, the State, and the Individual in the Long Nineteenth Century’

Chair: Andrew Cecchinato (St Andrews)

Lunch – 12:30-14:00

14:00-15:30 - Walking Tour of St Andrews (with Dr Bess Rhodes)

Coffee & Tea - 15:30-16:00

Plenary Panel – 16:00-17:30

Lorna Drummond (Sheriff of Tayside and Fife)

Geoff Lindsay (Justice, Supreme Court of New South Wales)

Hector MacQueen (Edinburgh – Formerly Scottish Law Commission)

Wine Reception – 17:30-18:30

Conference Dinner and Ceilidh – 19:00 onwards

Saturday 13 July

Session VI 9:00-10:30

Panel 1

Thomas McSweeney (William & Mary), ‘Writing the Common Law in Latin in the Late Thirteenth Century’

Cynthia Neville (Dalhousie), ‘Latin and Old Scots Versions of the Medieval Leges Marchiarum

Attilio Stella (St Andrews), ‘French Lawyers at the Italian Law Schools: The Mystery of Jacque D’Orleans (mid-thirteenth century) and the MS Parma 1227’

Chair: Paul Brand (All Souls, Oxford)

Panel 2

Lukasz Korporowicz (Lodz), ‘George Harris and the Common Law Background of the First English Translation of Justinians Institutes’

Mike Macnair (St Hugh’s College, Oxford), ‘Comparative and Other uses of Civilian Citations in the Early Eighteenth-century Reports’

Guido Rossi (Edinburgh), ‘Civil Law as Case Law? Strict Liability and the Italian Courts (sixteenth to eighteenth centuries)’

Chair: Lorenzo Maniscalco (Clare College, Cambridge)

Panel 3

John Ford (Aberdeen), ‘The Duties of Masters and Mariners: A View from St Andrews in the late Sixteenth Century’

Scott Styles (Aberdeen), ‘A Tale of Two Admiralties: The contrasting Fates of the Jurisdictions of the English and Scots Admiralty Courts in the Seventeenth Century’

Stephen Waddams (Toronto), ‘Equity in the Nineteenth-Century Court of Admiralty: Control of Unreasonable Contracts’

Chair: Sarah Frank (St Andrews)

Panel 4

Frederik Dhondt (Vrije Universiteit, Brussels) ‘Justice and Equality for All Men? Proportional Representation and Constitutional Identity (Belgium/France, 1883-1921)’

Saskia Lettmaier (Christian-Albrechts-Universität, Kiel), ‘A Tale of Two Countries: Divorce in England and Prussia, 1670-1794’

Colm McGrath (KCL), ‘The Emergence of Informed Consent in Germany and England in the Long Nineteenth Century’

Chair: Matthew McHaffie (St Andrews)

Coffee & Tea – 10:30-11:00

Plenary IV – 11:00-12:30

Ian Williams (UCL), ‘James VI and I, Rex et Iudex: One King as Judge in Two Kingdoms’

Chair: Sarah White (St Andrews)

Closing remarks: John Hudson (St Andrews)

Lunch – 12:30-14:00